Josef Kirschner A Manipuláció Művészete

Josef Kirschner A Manipuláció Művészete

Hordós Káposzta Készítése

Thu, 14 Apr 2022 23:28:09 +0000
miben-nincs-cukor

Betöltés és sózás: a gyalult káposztát egy megfelelő méretű savanyító edénybe (cserépedény, nagy befőttesüveg, műanyag vödör) vagy egy speciális savanyító kőedénybe, hordóba vagy nagyobb edénybe helyezzük bele, melynek az alját 3-4 db káposztalevéllel béleljünk ki. A rétegezéskor a káposztát egyenletesen sózzuk, és mérjünk ki minden szeletelt 1 kg káposztához 25 -30 g sót. A sózást rétegesen végezzük, ügyelve arra, hogy egyenletesen történjen. A szeletelt káposzták közé szokás 10–20% fejes káposztát is tenni. A fejek torzsáját keresztbe vágjuk el, majd sózzuk őket. Adott mennyiségű szeletelt káposztára egy réteg fejes káposztát tegyünk, és a rétegezésnél a torzsával lefelé, szorosan egymás mellé helyezzük egymásra a fejeket. Fűszerezés: a hagyományosan készülő savanyú káposztát általában nem szokás fűszerezni, kivétel a jellegzetes nyári káposzta, amelyhez 1% kaprot tesznek. Egyes fűszerek ízlés szerint hozzá tehetők, az alábbi fűszerek dominálnak a káposztához: a piros csöves paprika, a csili, a fehér és fekete bors, a kapor, a kömény, a koriander és a babérlevél.

Tarhonya készítése

steak készítése
  • Ezt fald fel!: Toros káposzta házi savanyítású káposztából
  • Fakanálforgató tollforgató: Káposzta savanyítás
  • Tarhonya készítése
  • Szabin nők elrablása
  • Hordós káposzta készítése
  • Galaxy s10 teszt transmission
  • Pur Blanca illatcsalád

Miután elleveztük, másnap nyissuk ki a hordót és nézzük meg mennyire apadt le a lé, mert a káposzta beszívja és lehet, hogy utána kell pótolni. Ezután egyéb dolgunk nincs, mint legalább két hétig időnként megrázogatni a hordót - ha akkora, hogy könnyedén tudjuk mozgatni - vagy pedig egy gumicsővel fújjunk levegőt bele, hogy elősegítsük a káposzták közé szorult levegő kiszabadulását. Ugyanis, ha ezt nem tesszük, akkor hibás erjedés indulhat el, ami a káposzta megpuhulását, megbarnulását eredményezheti. Itt is a tejsavas erjedés következtében savanyodik meg a káposzta, erről még írtam a hordós savanyúságnál. Lényeg, hogy a tejsavas erjedéshez 15-20 fokos hőmérséklet kell, ezen a hőmérsékleten már az elle vezést követően erős habzással elindul a tejsavas erjedés. Az előerjedés 10-14 nap alatt lezajlik, ekkor megint nyissuk ki a hordót és alaposan mossuk meg a hordó födelét és a káposztanyomó követ, illetve azokat a fapálcikákat, amivel leszorítottuk a káposztafejeket. Ha azt tapasztalnánk, hogy nagy hézagok keletkeztek és még férne bele káposzta, nyugodtan tehetünk még néhány fejet utólag is bele, illetve ha leapadt volna a leve, pótoljuk további sós lével.

Hordós savanyú káposzta készítése házilag

A fagyasztás közben azonban ezek nem sérülnek, a lefagyasztott savanyú káposzta felolvasztás után újra él… ha van hűvös spájz, akkor ott is eltartható hónapokig. Forras: itt...

Mi tíz éve ugyanazt a tányért és nehezéket használjuk. Forrás:

Hagyjuk, hogy a káposzta szobahőmérsékleten (20-22 ˚C) 9-14 napon át erjedjen, savanyodjon. Minél hidegebb van, annál lassabban megy az erjedés. A törlőt rendszeresen cseréjük, a nehezéket állítsuk be a megfelelő súlyra, a salakot pedig naponta el kell távolítani az üveg tetejéről. Az erjedésnek akkor van vége, amikor már nem jönnek fel apró buborékok az edény tetejére. Egy héttel az eltevést követően megkóstolhatjuk, ha megérett, vegyük ki a káposztát és tegyük hideg helyre. Használjunk tiszta, száraz káposztafejeket. Készítsük elő a szükséges felszerelést: egy káposztareszelőt és tárolóedényt (hordó, cserépedény, üveg stb. ). Aprítsuk a káposztafejeket az edénybe. Adjuk hozzá a sót, majd kanállal nyomkodjuk meg. Tegyük rá a fedőt és a nehezéket. Ürítsük ki az edényt. A káposztát tegyük légmentesen zacskókba, és raktározzuk el a hűtőbe. Más módszer: ha egészségesebb csemegét szeretnénk, hagyjuk ki az utolsó két lépést, a káposztát tároljuk továbbra is az erjesztő edényben. Tegyük az edényt hideg helyre.

Hordós káposzta eltevése télire

hologram készítése

A boltban kapható zacskós savanyú káposzták nem igaziak. Gyorssított eljárással savanyítják őket, amely nem tejsavas erjedéssel történik, hanem ecet, vagy citromsav és édesítőszerek hozzáadásával, amit utólag tartósítószerekkel kezelnek, hogy hosszú ideig legyenek eltarthatóak. Ahhoz pedig hogy mindeközben a káposzta roppanós maradjon, borként használnak. Ennek köszönhetően a bolti káposztákban nem sok élő dolog van, valamint C-vitamin tartalma is sokkal alacsonyabb... Fahordóban, műanyag edényben, vagy kerámia hordóban készíthetjük. Hagyományosan fahordóba teszik, és gumicsizmával tapossák, hogy a káposzta megtörjön, és levet engedjen. Hozzávalók egy 30 literes hordónyi savanyú káposztához: 25 kg fejes káposzta (nettó súly, tisztítás után) 1 kg durva konyhasó (nem jódozott! ) 3 g babérlevél 7 g egész feketebors 7 g egész köménymag 2 db képia paprika 1 db nyári alma Savanyú káposzta elkészítése A káposzták külső piszkos, sérült leveleit távolítsuk el, majd a torzsa koszos, sérült részét is vágjuk le.

), van aki semmilyet, csak borsot. Ez teljesen egyedileg választható. Mi így szeretjük. Ezt követően jöhet ismét egy-két fej gyalult káposzta, majd a só és a fűszerek. Ezt a rétegzést mindaddig folytassuk, míg el nem fogy a káposzta. Nagyon fontos, hogy minden réteg káposztát (az elsőt is) alaposan döngöljük le. Régen a nagy fa hordókban ezt gumicsizmában taposták, kisebb hordókban pedig döngölőfával adtak a feelingnek. A mi 30 literes hordónkhoz sem méretben illő gumicsizma, sem pedig döngölőfa nem volt, így minden sort az ökölbe szorított kezemmel nyomkodtam le. Minden sort alaposan ki kell nyomkodni. A lényeg, hogy minél több káposzta sejtet tudjunk szétroncsolni, és ezzel arra ösztökélni, hogy kiadja levét. Az első sornál már az is jó eredmény, ha sikerül annyit kipréselni belőle, hogy épp ellepje a sort, míg ahogy közeledünk a végéhez, egyre több lesz a leve. Felhívnám azonban minden vállalkozó kedvű figyelmét arra, hogy ha ököllel áll neki, készüljön fel rá, hogy az öklét kieszi a sós lé.

Ezt fald fel!: Toros káposzta házi savanyítású káposztából

A savanyítás megőrzi a káposzta C-vitamin tartalmát is, így a hordós káposzta télen is olcsó vitaminforrás. Az pedig még értékesebbé teszi, hogy az igazi savanyú káposzta ízesítéséhez hagyományosan felhasznált fűszerek (babérlevél, bors, köménymag, só) maguk is egyben gyógynövények is, és légúti és emésztőszervi jótékony hatásuk hozzáadódik a káposzta értékeihez. Ha mégis kevés lenne rajta a lé, akkor sós vízzel tudjuk pótolni. A érdemes megkóstolni a káposzta savanyúságát, mert ha nem érezzük a kellő savanyúságát, hagyjuk 1-2 napig még melegen! !

Ha olyan környezetben lakunk, ahol nem megoldható a 0-5 fokos tárolás, kisebb adagokban (1-3 kg) kiszerelhetjük nylon zacskókba és fagyasztószekrényben/ládában fagyasztva nagyon sokáig tárolható anélkül, hogy tönkremenne belőle bármi is, ami a szervezetünk számára hasznos. Ez esetben egy kisebb mennyiséget hagyjunk a hűtőben befőttes üvegekben, ahol szintén hónapokig tárolható. Ha megmarad a káposztaléből, akkor érdemes kipróbálni egy másik kedvencet azaz a savanyított alma receptjét. Fontos: Ha nincs olyan helyisége a házban, ahol folyamatosan 8 fok alatt lehetne tartani az elkészült káposztát, akkor fagyasszuk le, ugyanis az erjedés nem áll le. Ennek több következménye is lehet: Kiforr az edényből, és minden savanyú káposztalétől fog ázni, túlérik a káposzta és ehetetlenül savanyú lesz vagy felpuhul a túlérés közben, és elveszíti roppanósságát. Lehetne tartósítószerrel leállítani az erjedést, vagy hőkezeléssel, de azt senkinek nem ajánljuk, mert akkor pont az vész el benne, amitől annyira egészséges: a tejsavbaktériumok.

ganache készítése

Ilyen "hot dog"-nak nevezet hurkákat még most is árulnak bizonyos éttermekben – és még mindig savanyú káposzta a köret hozzá. A savanyú káposzta szinte alapélelmiszerré vált, és a Wall Street-i tőzsdeügynökök szívesen fogyasztották ebédre. A savanyú káposztának saját weboldala is van, ahol egy savanyú káposztából készült csokitorta receptje is megtalálható. A végső következtetés tehát az lenne, hogy azok alakítják a történelmet, akik savanyú káposztát fogyasztanak. A nyomkodás, "taposás" szerepe: a sózott káposztát azért kell kanállal nyomkodni, hogy a sarvalt káposzta levet eresszen. Régebben ez a gyerekek feladatának számított, ezzel ők is kivehették a részüket a munkából. Én egy általam készített 7 cm széles, 20 cm hosszú "fakanállal" nyomkodom le a káposztát. Egy pár fej után lesózom az egészet, köménymagot szórok rá, majd kipréselem a levét. Egy nehezebb kanállal annyi levet préselhetünk ki, hogy nincs szükség víz hozzáadására. Mi tíz éve ugyanazt a tányért és nehezéket használjuk.